۱. کف سازی (Flooring) :

۱-۱. كليات:

۱-۱-۱. تعریف کلی:

کف‌سازی، عبارت از ايجاد يك سطح با مصالح مناسب روي سقف اصلي باربر يا روي سطح زمين كوبيده شده است.

۱-۱-۲. اجزاء:

اجزاء اصلی در کف‌سازی عبارتند از: ۱. مواد چسباننده مانند سيمان؛ ۲. ذرات جامد مانند سنگدانه‌ها و يا پولك‌ها و يا ماسه بادي، پودر سنگ، سيليس و …. ؛ ۳. مواد افزودني مانند مواد حباب‌ساز در بتن‌هاي سبك و … ؛ ۴. مواد افزودني به بتن جهت عدم ترك خوردگي و سخت كننده سطحي؛ ۵. آرماتورهاي حرارتي و مش‌هاي فولادي يا پلاستيك سخت.

۱-۱-۳. انواع:

بر اساس نوع مواد تشکیل دهنده، کف سازی به انواع زیر قابل تقسیم است:

 1. فوم بتن يا بتن سبك كفي
 2. بتن سبكدانه LAC (Lightweight Aggregate Concrete)
 3. پلي استايرن همراه با اجراي يك لايه ملات ماسه سيمان روي آن
 4. بتن سخت

۱-۱-۴. کاربردها:

هدف از كف‌سازي، پوشاندن تاسيسات مكانيكي و ايجاد يك سطح تراز براي اجراي نازك كاري كف (سراميك، سنگ، سيمان، پاركت، موزاييك) و يا ايجاد شيب مناسب قبل از ايزولاسيون جهت دفع فاضلاب سطحي مانند سرويسهاي بهداشتي، بامها و … و يا ايجاد يك سطح سخت جهت عبور و مرور وسايل نقليه و ماشين‌آلات در كارگاه‌هاي صنعتي و يا دپوی كالا در انبارها و … و يا موارد فوق همراه با جلوگيري از اتلاف انرژي می‌باشد.

۱-۲. فوم بتن (Foam Concrete) یا بتن سبک کفی:

۱-۲-۱. تعریف:

فوم بتن، تركيبي است از سيمان، آب و مواد حباب‌ساز (فوم) و در بعضي موارد افزودني‌های دیگر مانند سيليس، می‌باشد.

۱-۲-۲. کاربردها:

از فوم بتن، جهت كف‌سازي و شيب‌بندي در بامها و كف طبقات در ساختمانهاي مسكوني، تجاري و … استفاده می‌شود (شکل‌های ۱ و ۲).

Foam Concrete 1-1. Foam Concrete 1-2.

شکل ۱. نمایی از بلوک‌های ساخته شده از فوم بتن

Foam Concrete 2-1. Foam Concrete 2-2.

شکل ۲. استفاده از فوم بتن در کف‌سازی

۱-۲-۳. مزایا و معایب:

۱-۲-۳-۱. مزایا:

- مقاومت در مقابل آتش: مقاومت فوم بتن در مقابل آتش، فوق‌العاده مي‌باشد به طور مثال یک قطعه از نوع فوم بتن با وزن مخصوص ۷۰۰ الي ۸۰۰ كيلوگرم بر متر مكعب كه حداقل ۸ سانتي‌متر ضخامت داشته باشد به راحتي تا ۱۲۷۰ درجه سانتي‌گراد دما را تحمل مي‌كند و اصولاً در وزن‌هاي پايين غير قابل احتراق است (شکل ۳).

- ضد يخ‌زدگي و فرسايش: با توجه به مقدار مقاومت در برابر نفوذ رطوبت و آب، در مقابل يخ‌زدگي و فرسايش ناشي از آن، از ویژگی‌های بسیار خوبی برخوردار است.

- وزن سبك و صرفه اقتصادي: سبكي وزن با مقاومت مطلوب فوم بتن بنا به نوع كاربرد آن، به طور كلي از نظر اقتصادي مخارج ساختمان را به ميزان قابل ملاحظه‌اي كاهش مي‌دهد. در نتيجه، وزن اسكلت و سقف كاهش يافته و به دنبال آن از مخارج فونداسيون و پي ساختمان کاسته مي‌گردد. از طرف دیگر با توجه به سبك‌تر بودن ساختمان، وقوع زلزله خسارات كمتري را برای ساختمان به دنبال خواهد داشت.

- عايق بودن در مقابل گرما، سرما و صدا: فوم بتن به علت برخورداری از وزن مخصوص پایین، يك عايق مؤثر در مقابل گرما، سرما و صداست. ضريب انتقال حرارتي فوم بتن بين ۶۵% تا ۰/۴۳۵ مي‌باشد (ضريب هدايت حرارتي بتن معمولي بين ۱/۳ تا ۱/۷ مي‌باشد) استفاده از فوم بتن به عنوان عايق باعث صرفه‌جويي در استفاده از وسايل گرمازا و سرمازا مي‌گردد. فوم بتن عايق مناسبي جهت صدا با ضريب جذب آكوستيك زیاد به شمار مي‌رود كه در نتيجه به عنوان يك فاكتور مهم در جهت جلوگيري از ورود صداهاي اضافي اخيرا مورد توجه طراحان قرار گرفته است.

Foam Concrete 3.

شکل ۳. مقاومت بسیار بالای فوم بتن در مقابل آتش

- مقاوم در برابر نفوذ رطوبت و آب: نظر به اينكه فوم بتن در قشرهاي سطحي داراي تخلخل فراوان مي‌باشد در نتيجه شكاف‌هاي مويين و درزهاي كمتري در سطح ايجاد مي‌شود و اگر پوشش فوم بتن با ضخامت كافي مورد استفاده قرار گيرد در مقابل نفوذ باران و رطوبت، مقاومت مطلوبي خواهد داشت.

- حذف ماهيچه كشي: ديگر نيازي به ماهيچه كشي و كروم‌بندي لوله‌ها نمي‌باشد.

- بهترين عايق براي تاسيسات: به علت وجود حباب‌هاي ريز اين محصول مي‌تواند عايق لوله‌هايي كه از كف عبور کرده‌اند، باشد و نيازي به ماهيچه كشي و عايق‌بندي لوله‌ها ندارد و آنها را ايزوله مي‌نمايد.

- جلوگيري از شكستن لوله‌ها: حمل پوكه و رفت و آمد كارگران در طبقات احتمال خسارت به لوله‌كشي‌هاي كف ساختمان را زیاد می‌کند ولي با توجه به اینکه فوم بتن، توسط پمپ به طبقات تزریق مي‌شود به همین دلیل هيچگونه رفت و آمدی صورت نمی‌گیرد.

- اقتصادي‌تر بودن: قيمت تمام شده هر متر مكعب فوم بتن نسبت به ساير روشهاي كف‌سازي ارزان‌تر می‌باشد. البته اين موضوع بستگي به محل اجراي پروژه و عوامل ديگر همچون دسترسي به مواد اوليه، دستگاه‌هاي مورد نياز و … نیز دارد كه در مورد هر پروژه بايد بررسي و مقايسه انجام شود.

۱-۲-۴. اجزای تشکیل دهنده:

۱-۲-۴-۱. آب:

 • تعریف جزء:

معمولا از هر نوع آبي كه فاقد آلودگي به مواد آلي، خاك و روغن‌ها باشد مي‌توان استفاده نمود ولي معمولاً آب قابل شرب بهتر است.

 • شرایط حمل و نگهداری کارگاهی:

مي‌توان از آب لوله‌كشي شهري و يا آبي كه به وسيله تانكر به كارگاه حمل مي‌شود، استفاده كرد. بايد دقت شود كه طي حمل و نقل، آلودگي به روغن و ساير مواد آلي در آب به وجود نيايد و تانكر حمل آب نيز تميز باشد. در كارگاه بايد در مخزن‌هاي درب بسته و تميز نگهداري شود.

۱-۲-۴-۲. سیمان:

 • تعریف جزء:

از انواع سيمان، بسته به نياز می‌توان استفاده کرد ولي معمولاً از سيمان پرتلند نوع ۲ استفاده مي‌شود. تازگي سيمان مورد استفاده كه خواص آن از بين نرفته باشد نیز بسيار مهم است.

 • اصطلاحات بازار و نکات مهم خرید:

در هنگام خريد سيمان، باید به تازگي سيمان (با توجه به تاريخ توليد) دقت کرد و از خريد سيمان كهنه و فاسد خودداري نمود.

 • شرایط حمل و نگهداری کارگاهی:

حمل و تخليه انواع سيمان بايد با دقت صورت گيرد تا كيسه‌هاي سيمان پاره نشود و از اثر باران و رطوبت بر آنها جلوگيري گردد. ظروف حمل سيمان فله (بونكرها) بايد پس از تخليه تميز شوند تا براي محموله بعدي ايجاد آلودگي نكند.

بر اساس بند ۵-۵-۱-۴ مبحث پنجم مقررات ملي ساختمان، انباركردن سيمان بايد به گونه‌اي صورت گيرد كه رطوبت محیط به آن نرسیده و دسترسي به هر محموله براي انجام آزمايش به راحتي صورت گيرد. نگهداري سيمان فله فقط در سيلو مجاز است. در مناطقي كه رطوبت نسبي هوا از ۹۰ درصد بيشتر است، ذخیره و نگهداری سیمان در کیسه، نبايد بيش از ۶ هفته و در سيلوهاي مناسب بيش از ۳ ماه طول بکشد. در غیر این صورت سيمان بايد قبل از مصرف آزمايش شود. مصرف سيمانهاي كلوخه شده كه با يك بار غلتاندن كيسه‌هاي آن، نرم نشود، بدون انجام آزمايش‌هاي تعيين كيفيت مجاز نيست. براي حفاظت و انباركردن سيمان در كارگاه بايد شرايط مندرج در استاندارد ايران شماره ۲۷۶۱ رعايت گردد. چيدن سيمان روي هم به تعداد مجاز صورت بگیرد (حداكثر وزن وارده در رطوبت مطلوب).

۱-۲-۴-۳. فوم:

 • تعریف جزء:

براي توليد كف معمولاً از ماده‌اي به نام فوم استفاده مي‌شود. اين مايع ابتدا با آب رقيق شده و سپس در محفظه‌اي به كمك فشار ناشي از كمپرس هوا يا در اثر به هم‌زدن سريع تبديل به كفي مي‌شود كه در آن حباب‌هايي با قطر در حد ميليمتر و كمتر توليد شده‌اند. براي توليد كف پايدار در ساختار داخلي ماده كف‌زا و يا به طور مستقل از يك ماده پايداركننده كف استفاده مي‌شود تا حباب‌هاي توليد شده پايداري خود را تا زمان گيرش اوليه بتن حفظ نموده و اصطلاحاً كف نخوابد. معمولاً كف پايدار حاصل خامه‌اي شكل مي‌باشد مواد كف‌زا (فوم) را مي‌توان به لحاظ ساختاري در دو رده طبقه‌بندي كرد كه شامل: ۱. مواد بر پايه پروتئين حيواني (فوم پروتئينه)؛ ۲. مواد كف‌زاي شيميايي مي‌باشند. معمولاً كف حاصل از مواد بر پايه پروتئين به لحاظ حجمي كمتر ولي پايدارتر از كف حاصل از مواد شيميايي مي‌باشد. مواد شيميايي داراي پايداري كف كمتر از دو ساعت و افزايش حجم حاصل از كف كردن حدود ۲۵ برابر حجم اوليه مي‌باشند در حالي كه در مواد فوم پروتئينه و پايداري دو برابر بيشتر و حجم كف توليد شده حدود نصف مواد شيميايي مي‌باشد. البته برخي شركت‌ها از تركيب مواد شيميايي و پروتئينه استفاده مي‌كنند. در هر حال پايداري كف بايد به حدي باشد كه بعد از فرآيند اختلاط كف با ملات سيماني و تا گيرش اوليه مخلوط كف پايداري خود را حفظ نمايد و در غير اين صورت قسمتي از حباب‌ها قبل از گيرش اوليه سيمان از هم پاشيده و در نتيجه وزن افزايش مي‌يابد (شکل‌های ۴ و ۵).

 • اصطلاحات بازار و نکات مهم خرید:

بايد دقت شود كه مجري مورد نظر تجربه و صلاحيت لازم براي اجرا را داشته باشد كه برای اين كار می‌توان از كارهاي انجام شده قبلی توسط مجري، بازدید نمود. مايع فوم از كارخانه معتبر تهيه شده باشد، دستگاه ساخت فوم بتن از نظر فني سالم باشد و حتي‌المقدور از دستگاه‌هاي با كيفيت ساخت بالاتر استفاده شود، تازگي سيمان مصرفي نيز اهميت بسيار زيادي در كيفيت كار دارد.

 • شرایط حمل و نگهداری کارگاهی:

در ظروف ۲۰ ليتري يا ۲۲۰ ليتري به كارگاه حمل مي‌شود. با توجه به اينكه اجزاي سازنده فوم بتن به صورت جداگانه به محل پروژه، حمل شده و ساخت در محل انجام مي‌شود معمولاً در اين قسمت مشكلي وجود ندارد. با توجه به اينكه فوم بتن بلافاصله پس از توليد مصرف مي‌شود، نگهداري قبل از مصرف ندارد ولي بايد در دماي بيشتر از ۱۵- درجه سانتي‌گراد نگهداري شود.

Foam Concrete 4-1. Foam Concrete 4-2. Foam Concrete 4-3. Foam Concrete 4-4. Foam Concrete 4-5.

شکل ۴. چند نمونه از دستگاه‌های پرتابل ساخت فوم بتن

Foam Concrete 5-1. Foam Concrete 5-2.

شکل ۵. کف ساخته شده برای فوم بتن

۱-۲-۵. نحوه اجرای کلی:

قبل از اجراي کف‌سازی بايد تميز كاري محل مورد نظر از هرگونه نخاله ساختمان (به خصوص نخاله‌هاي گچي كه در صورت باقي ماندن زير کف‌سازی و پس از جذب رطوبت، افزايش حجم پيدا مي‌كنند و باعث خراب‌شدن كف مي‌شود) انجام شود. سپس كروم‌بندي كف مورد نظر انجام مي‌شود كه در اين مرحله از وسايلي همچون شلنگ تراز يا دوربين با ترازهاي ليزري و .. استفاده مي‌شود تا سطح كار كاملاً تراز شود و يا در صورت نياز به شيب، اين شيب به خوبي رعايت گردد. پس از استقرار دستگاه ساخت فوم بتن در محل و لوله‌كشي از دستگاه تا محل اجراي کف‌سازی، مصالح کف‌سازی بر اساس نسبت‌هاي مشخص با عيار سيمان حدود ۲۰۰ الي ۲۵۰ كيلوگرم و نسبت آب به سيمان ۰/۵ الي ۰/۶ و مصرف فوم حدود ۰/۸ الي ۱/۲ در هر متر مكعب با هم تركيب مي‌شوند. به اين صورت كه معمولاً ابتدا آب و سيمان در داخل ميكسر دستگاه با هم تركيب شده و فوم نيز به قسمت فوم ساز دستگاه اضافه مي‌شود و مايع فوم در اين دستگاه طي فرآيندي تبديل به كف شده و سپس به ميكسر اضافه مي‌شود و سپس فوم بتن حاصل به محل مورد نظر پمپ مي‌گردد. براي پهن كردن فوم بتن از پاروي مخصوص استفاده مي‌گردد.

در سرويس‌هاي بهداشتي يكي از مشكلاتي كه عمدتاً در زمان بهره‌برداري به چشم مي‌خورد نم‌زدن جلوي درب ورودي و به دنبال آن پوسيدگي پايين كُم‌هاي فلزي می‌باشد که به علت نفوذ آب به زير سراميك و ماندن آب در بين لايه ايزولاسيون و سراميك رخ می‌دهد. براي جلوگيري از اين مشكل پيشنهاد مي‌شود در هنگام کف‌سازی ۱۰ سانتي‌متر منتهي به پاخور درب با شيب تند به داخل اجرا گردد و همچنين ماندن آب روي ايزوگام در محل اتصال كف‌شور به لوله و در تراز بالاي ايزوگام كف‌شور داخل لوله نصب نشده بلكه در تراز بالاتري قرار گيرد.

در بام، شيبي حدود ۱/۵ تا ۲ درصد مورد نياز است و اجرای آن به این صورت است كه پس از تعیین محل ناودان (محل ناودان بعدا توضيح داده خواهد شد)، فاصله آن را تا دورترين نقطه بام اندازه گرفته و ارتفاع دورترين نقطه را با توجه به شيب لازم تعيين مي‌نمايند. سپس ارتفاع را به وسيله چند رج آجر ايجاد كرده و از آنجا ريسماني تا محل ناودان كه ارتفاع آن صفر است، مي‌كشند. در نتيجه اين ريسمان شيب بام را تعيين مي‌نمايد. بعد زير آن را بوسيله ملات ماسه ـ سيمان و تكه‌هاي آجر به عرض حدود ۱۰ سانتي‌متر پر مي‌نمايند.

از نقاط ديگر نيز به همين طريق و با همان شيب ريسمان‌كشي نموده و زير آن را پر مي‌نمايند. بوسيله اين كار كه به آن اصطلاحاً كروم‌بندي مي‌گويند كليه قسمت‌هاي بام به طرف ناودان شيب‌بندي مي‌شود. آنگاه بين اين كروم‌ها را با بتن سبك پر مي‌كنند. هرقدر اجراي اين قسمت از لحاظ شيب‌بندي دقيق‌تر باشد هدايت آب به طرف ناودان راحت‌تر بوده و اجراء قسمت‌هاي بعدي آسان‌تر و بهتر انجام مي‌شود و در نتيجه عمر ايزولاسيون بام بيشتر خواهد بود.

- ناودان و بهترين محل آن: آب بام بوسيله شيب‌هاي احداثي به محل ناودان، هدایت شده و از آنجا به چاه و يا خارج مي‌ريزد. به همین دلیل، احتمال نفوذ آب در اطراف ناودان بيشتر از قسمت‌های دیگر بام، می‌باشد. بهترين محل براي ناودان درست در وسط بام مي‌باشد (محل برخورد قطرها) زيرا فاصله آن نقطه از سایر قسمت‌ها، تقريباً به يك اندازه بوده و با توجه به ۲ درصد شيب مورد نياز، بار كلي سقف در همه جا به طور يكسان پخش مي‌شود ولي اگر ناودان درست در وسط ساختمان نباشد، به يك نقطه از بام دورتر بوده و به همان نسبت بار آن نقطه بيشتر خواهد بود. البته باید در نظر داشت که انتخاب محل ناودان در وسط بام، به علت وجود اتاق‌ها و سالن‌ها و اينكه نمي‌توان از وسط اتاق‌ها لوله فاضلاب گذرانيد به سختي مقدور مي‌باشد.

با توضيحات فوق روشن است كه براي محل ناودان باید جايي را انتخاب نمود كه نزديك‌ترين فاصله ممكن را به تمام نقاط داشته باشد تا بار وارده به بام حداقل شود. ضمناً عبور لوله ناودان در طبقات، مزاحمتي براي اتاق‌ها و سالن‌ها و كمدها ايجاد ننمايد. تعداد ناودان بستگي به بزرگي و كوچكي بام دارد، هرقدر سطح بام وسيع‌تر باشد براي تخليه آب باران به ناودان بيشتري نياز داريم. به طور كلي تعداد ناودان بايد به اندازه‌اي باشد كه آب باران را هرچه سريعتر جمع‌آوري كرده و به خارج از بام هدايت نمايد. براي هر ۱۰۰ متر مربع حداقل يك ناودان لازم مي‌باشد.

- كف خواب: كف خواب قطعه‌اي است فلزي كه جنس آن معمولاً از آهن گالوانيزه و یا مس (در ساختمان‌های مهم‌تر) مي‌باشد. فرم كف خواب كاملاً بستگي به محل استفاده آن دارد. در هر حال به وسيله كف خواب آب باران به ناودان راهنمايي مي‌شود. در نتيجه دنباله آن بايد تا توي ناودان ادامه پيدا كند. در موقع عايق كاري بايد دقت نمود كليه قسمتهاي كف خواب به عايق آغشته شود.

 • نكته: در صورت شيب‌بندي بام با فوم بتن بهتر است قبل از اجراي ايزوگام يك لايه ۲ سانتي‌متري ملات ماسه روي بام اجرا شود، زيرا فوم بتن مقاومت سايشي كمي داشته و در اثر راه رفتن و حمل و نقل وسايل روي بام از هم پاشيده مي‌شود و چسبندگي آن به ايزوگام از بين مي‌رود.

۱-۲-۶. پرسنل و مدت زمان اجرا:

برای اجرای این روش حداقل به ۴ نفر جهت مسئولیت‌های زیر نیاز است:

اپراتور دستگاه (معمولاً ۱ نفر)، جابه‌جايي لوله‌ها (معمولا يك نفر)، ماله‌كشي جهت تسطيح فوم بتن (معمولاً يك نفر)، اختلاط و بارگيري مصالح به دستگاه (حداقل يك نفر). البته بسته به حجم كار اين تعداد افزايش مي‌يابد.

با توجه به توان اكثر دستگاههاي ساخت فوم بتن، توان توليد حدود ۵۰ متر مكعب در ۸ ساعت كاري مي‌باشد كه با در نظر گرفتن ضخامت ۱۰ سانتي‌متر، حدود ۵۰۰ متر مربع در روز مي‌باشد. (در صورت نداشتن ايرادهاي مكانيكي و …)

۱-۲-۷. دستگاه‌های مورد نیاز برای اجرا:

دستگاه‌هاي ساخت فوم بتن در ايران معمولاً یکی از دو نوع متداول زیر می‌باشد:

 1. دستگاه پرتابل منو پمپ: اين دستگاه از سه قسمت اصلي فوم‌ساز، میکسر (Mixer)، منو پمپ تشکیل شده است:

- فوم‌ساز: فوم‌ساز قسمتي است كه مايع فوم را طی فرايندي تبدبل به كف می‌نماید. در انواع مختلف مانند فوم‌ساز بادي سانتريفيوژي و انژكتوري دیده می‌شود.

- ميكسر: ميكسرها در انواع مختلف و به شكل ايستاده و خوابيده (چرخشي در جهت افقي، عمودي) ساخته مي‌شوند. ميكس دوغاب نقشي اساسي در یکنواخت كردن مواد فوم بتن دارد. اندازه ميكسر و سرعت آن دو عامل اصلي در كيفيت دوغاب هستند. متاسفانه در اغلب موارد تصور می‌شود که هرچه ميكسر دستگاه بزرگتر باشد، سرعت اجرا هم بيشتر خواهد بود در حالی که این موضوع ممکن است باعث شكست حباب و كاهش كيفيت فوم بتن گردد. داشتن اينورتر (Inverter) در ميكسر جهت تنظيم سرعت آن الزامي است. در ميكسرهاي خوابيده (افقي) به دليل گردش در راستاي جاذبه شاهد حباب شكني و پرتاب مواد به اطراف هستيم كه باعث ديد كمتر اپراتور در حين ساخت و كثيف شدن دستگاه مي‌شود. با اين توضيح به نظر مي‌رسد که ميكسرهاي ايستاده با حجم ۱ متر مكعب و كمتر از آن بهترين كيفيت و كارايي را در ميكس فوم بتن دارند.

- منو پمپ: انتقال فوم بتن ساخته شده در ميكسر به طبقات توسط منو پمپ، استهلاك بيشتری را نسبت به نوع ديگر به دنبال خواهد داشت. بايد توجه داشت که ۲ قطعه روتور (Rotor) و استاتور (Stator) به ترتيب پس از ۲۰۰ و ۵۰۰ متر مكعب نياز به تعويض دارند در غير اين صورت موجب افت فوم بتن و كاهش حجم مي‌شوند.

 1. پرتابل تحت فشار: در اين دستگاه انتقال مواد به طبقات توسط باد صورت می‌گیرد به همين دليل هيچگونه افت بتن وجود ندارد يعني حجم بتن در ميكسر با حجم خروجي در طبقات يكي بوده در ضمن استهلاك در اين نوع دستگاه به دليل نداشتن منو پمپ به حداقل می‌رسد و هزينه‌هاي جانبي به مراتب کمتر از انواع ديگر است. همچنين مصرف فوم در اين دستگاه بين ۱۰ تا ۱۵ درصد كمتر است و در اين دستگاه در صورت نياز مي‌توان از انواع ريزدانه‌ها و سيمان فله نيز استفاده كرد. با توجه به قيمت بالاي سيمان مي‌توان از سيليس براي جايگزيني سيمان استفاده كرد كه حدود ۶۰۰۰ تومان در هر متر مكعب صرفه‌جويي به دنبال خواهد داشت. البته فقط در دستگاه‌هاي تحت فشار، استفاده از سيليس امكان‌پذير است. در صورت استفاده از سيليس در دستگاههاي منو پمپي، قطعات داخلي منو پمپ دچار آسيب مي‌شوند.

۱-۲-۸. هزینه‌ها:

اكثر اجراکنندگان فوم بتن خريد سيمان را به عهده كارفرما مي‌گذارند. مقدار مصرف سيمان بين ۲۰۰ الي ۲۵۰ كيلوگرم در متر مكعب مي‌باشد. هزينه اجراء هر متر مكعب فوم بتن (شامل هزينه اجاره دستگاه، كارگر و فوم) بدون در نظر گرفتن سيمان بين ۱۶ تا ۱۸ هزار تومان مي‌باشد كه با احتساب سيمان، آب و … ، حدود ۵۰۰/۰۰۰ ريال مي‌باشد. جدول ۱ مقایسه بین کف‌سازی با پوکه معدنی و فوم بتن را نشان می‌دهد.

جدول ۱. مقایسه بین کف‌سازی با پوکه معدنی و فوم بتن

  مصالح فوم بتن (به ريال)
مصالح مصرفي در هر متر مكعب پوكه معدني ندارد
ماسه ندارد
سيمان ۳۰/۰۰۰ (۲۵۰kg)
هزينه برق و آب ۳۰/۰۰۰
هزينه كل مصالح مصرفي ۳۳۰/۰۰۰
هزينه اجرايي در هر مترمكعب دستمزد اجرا حداكثر ۲۰۰/۰۰۰
ماهيچه كشي روي تاسيسات ندارد
حمل مصالح به طبقات ندارد
پخش مصالح در طبقات و ماله كشي ندارد
جمع كل هزينه اجرايي ۲۰۰/۰۰۰
جمع كل مصالح و هزينه اجرايي ۵۳۰/۰۰۰

۱-۲-۹. شرایط جوی مناسب:

در دماي كمتر از صفر كه امكان يخ زدگي وجود دارد بايد از کف‌سازی اجتناب كرد و با تمهيدات لازم نظير گرم كردن آب، گرم كردن محيط و يا استفاده از مواد ضد يخ و همچنين پوشاندن روي سطح کف‌سازی شده با پشم شيشه و يا خاك اره و غيره را مد نظر قرار داد و در صورت يخ زدن کف‌سازی بتن چسبندگي خود را از دست داده و اصطلاحاً پوسته پوسته مي‌شود و مقاومت مورد نظر را نخواهد داشت. همچنين در محل‌هاي سر باز در زمان بارندگي بايد از کف‌سازی به جهت شستن لايه سطحي کف‌سازی اجتناب كرد و در صورتي كه بعد از کف‌سازی بارندگي صورت گيرد بايد با استفاده از كاور و .. از کف‌سازی در برابر باران محافظت شود.

۱-۲-۱۰. شرایط نگهداری پس از اجرا:

بايد دقت شود تا زمان سفت شدن کف‌سازی از آمد و رفت روي آن خودداري شود. همچنين با توجه به سيمان به عنوان ماده چسباننده بايد رطوبت لازم جهت هيدراناسيون تامين گردد و عمل‌آوري بتن با مرطوب نگه داشتن آن انجام شود. مدت زمان عمل‌آوري بر اساس دماي محيط متغير مي‌باشد و مي‌توان در مبحث مندرج در مبحث ۱۹ مقررات ملي به اين منظور استفاده كرد ولي حداقل بايد در شرايط متداول به روز مرطوب نگه داشته شود.

۱-۲-۱۱. توالی اجرا:

بهترين زمان براي اجراي کف‌سازی پس از اجراي كامل تيغه چيني‌ها و خاك و گچ و اجراي تاسيسات عبوري از كف و اجراي كانال‌هاي كولر در بام و دور چيني كانال‌ها و داكت‌ها مي‌باشد. بايد دقت شود كه مهمترين عامل، اجراي تاسيسات عبوري از كف است كه بايد در کف‌سازی مدفون شود و در صورت در نظر نگرفتن اين عامل نياز به تخريب كف و کف‌سازی مجدد مي‌باشد.

۱-۲-۱۲. کنترل کیفی و فاکتورهای تعیین کننده:

۱-۲-۱۲-۱. اجرای صحیح:

به طور كلي باير پارامترهاي زير در اجراي فوم بتن در نظر گرفته شود:

- مقدار مصرف سيمان متناسب با حجم فوم بتن مصرفي باشد.

- نگهداري فوم بتن و مرطوب نگه‌داشتن آن به درستي انجام شود.

- پس از اجرا، تراز روي فوم بتن منطبق با ترازهاي خواسته شده باشد كه نشان دهنده عدم افت فوم بتن است و كيفيت اجرا را نشان مي‌دهد.

- بعد از گذشت حدود ۷ روز بايد فوم بتن به مقاومت كافي جهت بارگذاري رسيده باشد و با راه رفتن و فشار دادن فرو نرود.

- فاصله زماني بين زمان توليد و پهن كردن فوم بتن زياد نباشد تا بتن دچار افت نشود و در صورتي كه براي اجرا به زمان بيشتري نياز است و يا فوم بتن در ميكسرهاي بزرگتر از ۱ متر مكعب توليد و به طبقات با ارتفاع زياد پمپ مي‌شود، براي افزايش پايداري حباب‌هاي هوا از فوم پروتئينه استفاده شود.

- اجراي تمهيداتي جهت ثابت شدن لوله‌هاي تاسيسات كف به منظور جلوگيري از بالا آمدن پوشش روي آنها.

۱-۲-۱۲-۲. اجرای اشتباه:

- مقدار مصرف سيمان كمتر از مقدار مورد نياز نباشد در غير اين صورت مقاومت فشاري به شدت افت مي‌كند. همچنين مقدار مصرف فوم كمتر از مقدار لازم در طرح اختلاط نباشد. در غير اين صورت فوم بتن ساخته شده سنگين خواهد بود و بار مرده كف را افزايش خواهد داد، كه رعايت موارد بالا مستلزم انتخاب مجري ذي‌صلاح است .

- دقت شود كه كليه تاسيسات عبوري از كف قبل از اجراي فوم بتن اجرا شده باشند در غير اين صورت نياز به تخريب كف مي‌باشد.

۱-۲-۱۳. قراردادها، ضمانت‌های لازم و حدود تخفیف:

فرمت قرارداد به طور كلي شامل مشخصات كارفرما و پيمانكار و آدرس قانونی آن و شماره تماس، مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت، مدت قرارداد، شرايط فسخ قرارداد، حل اختلاف و ضمانت اجراي كار، ايمني و … كه در مورد فوم بتن با توجه به اجراي سريع آن معمولاً پرداخت پس از انجام كار و با كسر ۱۰% درصد حُسن انجام كار صورت مي‌پذيرد و حدود تخفيف ۱۰ % مي‌باشد.