فهرست مطالب

نسخه به‌روز شده این مقاله را در صفحه دیوار با آجرگری در دانشنامه تخصصی سلام ساختمان ببینید.

 

    ۱. دیوار :

۱-۱. كليات

۱-۱-۱. تعریف کلی:

دیوارها، ساختارهایی پیوسته، محکم و استوار هستند که از آجر، سنگ، بتن، چوب یا فلز و غیره تشکیل شده‌اند. ضخامت دیوارها در مقایسه با طول و ارتفاع آنها نازک بوده و معمولاً به عنوان جداکننده فضاها (اجزا یا اتاق‌ها) از یکدیگر عمل می‌کنند و یا اینکه به عنوان محافظ یک فضا می‌باشند. علاوه بر این، دیوارها، انتقال دهنده بار ساختمان به زمین می‌باشند. دیوارها را می‌توان به انواع داخلی و خارجی تقسیم‌بندي نمود. همچنین از نظر محل قرارگيري، به دو نوع داخلي و خارجي و از نظر باربري به انواع باربر و غير باربر تقسيم‌بندي مي‌شوند.

۱-۱-۲. اجزاء:

اجزاء دیوارها می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. اجزاء جامد مانند آجر، بلوك و …
 2. اجزاء چسباننده مانند انواع ملات‌ها، پيچ، پرچ، جوش و … كه اجزاء جامد را به هم متصل مي‌نمايند.

۱-۱-۳. انواع:

دیوارها بر اساس مواد تشکیل دهنده خود، به انواع مختلفي تقسيم مي‌شوند که برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

 1. ساخته شده با بلوك‌هاي بتن سبك مانند هبلكس اتوكلاوي، غير اتوكلاوي، پرلكس، توتكس، سيپوركس و…
 2. ساخته شده با آجر گري
 3. پنل سه‌بعدی (۳D Panel)
 4. ديوارهاي كنافي (تخته گچي) یا درای وال
 5. ساخته شده با آجر سفال
 6. ساخته شده با بلوك سفال
 7. ساندويچ پنل
 8. تيغه گچي
 9. سوپر پنل
 10. سایر موارد

۱-۱-۴. کاربردها:

دیوارها طی مراحل ساخت، در موارد زیر کاربرد دارند:

– فضاسازی و خلق فضاهای نوین

– محافظت از سرما و گرما

– ایجاد عایق صوتی

– ایجاد حریم خصوصی

– محل مناسبی برای اجرای انواع لوله کشی‌ها و سیم‌کشی‌های برق

– تزئین و انجام کارهای هنری مانند گچ‌بری و نقاشی دیواری

۱-۲. دیوار با آجر گری

 نسخه به‌روز شده این مقاله را در صفحه دیوار با آجرگری در دانشنامه تخصصی سلام ساختمان ببینید.

 

۱-۲-۱. تعریف:

دیوار با آجر گری، نوعي ديوار است كه براي چيدن آن از آجرهاي سنتي (فشاري) استفاده مي‌شود.

۱-۲-۲. کاربردها:

از این نوع آجرها در ساختن ديوارهاي باربر، تيغه‌هاي جداكننده، طاق ضربي بين تير آهن‌ها و … استفاده مي‌شود.

۱-۲-۳. مزایا و معایب:

۱-۲-۳-۱. مزایا:

قابليت باربري مناسب (مقاومت فشاري)، قيمت ارزان و سهولت دسترسی در بیشترین مناطق ایران از مزاياي آن است.

۱-۲-۳-۲. معایب:

از معایب این نوع آجرها می‌توان به وزن زياد و عايق مناسب نبودن اشاره کرد.

۱-۲-۴. اجزای تشکیل دهنده:

۱-۲-۴-۱. آجر فشاری (گری):

 • تعریف جزء:

آجر، سنگي است مصنوعي كه نوع رسي آن از پختن خشت خامی (ترکیب خاک رس و آب) که معمولاً به صورت دستی قالب زده شده، در کوره به دست می‌آید (شکل‌های ۱ و ۲).

 • مشخصات فنی:

آجرهاي مصرفي در هر پروژه از نظر ويژگي‌هاي فيزيكي، شيميايي و مكانيكي بايد با نقشه‌ها و دستور كارها و مشخصات فني خصوصي و ساير مدارك پيمان منطبق باشد و به تصويب دستگاه نظارت رسيده باشد. ويژگي‌هاي فيزيكي، شيميايي و مكانيكي آجرها و روش آزمايش آنها بايد مطابق با استاندارد شماره ۷ باشد که مربوط به آجر رس (مشتمل بر ويژگي‌ها، نمونه‌برداري و روشهاي آزمايش) می‌باشد. معمولاً ابعاد آجر گري ۲۰ ×۱۰× ۷سانتي‌متر مي‌باشد.

 • اصطلاحات بازار و نکات مهم خرید:

آجرهاي رسي فشاری، در بازار معمولاً به نام “آجر گري” و نوع ماشینی و سوراخ‌ دار آن به نام “آجر سفال” معروف است و داراي ابعاد حدود ۲۰ × ۱۰ × ۵ سانتیمتر مي‌باشد كه نوع آجر سفال آن سبك‌تر از آجرگري است. در هنگام خرید آجرها بايد عاري از معايب ظاهري مانند ترك‌خوردگي، شوره‌زدگي، لب پريدگي و نظاير آن مطابق سفارش باشد. زواياي آجر، قائم باشد و سطح آنها صاف باشد.همچنین آجر می‌بایست عاری از هر گونه قطعات آهک باشد تا پس از اجرا تخریب نگردد.

(شکل‌های ۳ و ۴).

 • شرایط حمل و نگهداری کارگاهی:

بارگيري، حمل و بار اندازي انواع آجر بايد با دقت انجام شود، به نحوي كه ضايعات به حداقل ممكن برسد. آجر سفال بصورت مرتب توسط کارگر و با دست داخل کامیون چیده شده و نوع درجه یک و دو آن به درخواست کارفرما با دست نیز تخلیه میگردد.اما آجر گری عموما با نوار نقاله و بصورت نا منظم داخل کامیون روی هم ریخته میشوند.در حين حمل بايد روي كاميون با كاور مناسب پوشيده شود تا آجرها در معرض بارندگي قرار نگرفته و نيز به اطراف پرتاب نشوند.

آجرها و بلوك‌ها بايد در محل تميز و حتي‌المقدور سرپوشيده و به طور جدا از هم دسته‌بندي شوند و از تماس آنها با خاك، مواد مضر، رطوبت و برف جلوگيري شود.

۱-۲-۴-۲. ملات ماسه ـ سیمان:

 • تعریف جزء:

ملاتي است كه از تركيب سيمان، آب و ماسه تشكيل مي‌شود.

 • مشخصات فنی:

اين ملات از نوع آبي بوده و مقاومت خوبي به ويژه در سنين اوليه دارد. براي ديوار چيني معمولاً از ملات ماسه ـ سيمان به نسبت ۱ به ۵ يا ۱ به ۶ استفاده مي‌شود. به اين معني كه يك حجم سيمان و ۵ يا ۶ حجم ماسه با هم تركيب مي‌شوند. جهت کسب اطلاعات بیشر به بند ۹-۳-۹ نشریه ۵۵ مراجعه شود.

 • اصطلاحات بازار و نکات مهم خرید:

در هنگام خرید ماسه مورد استفاده بايد از نوع شسته شده باشد و عاري از هرگونه خاك رس و ساير آلودگي‌ها باشد، زيرا وجود خاك رس در ماسه ملات سبب مي‌شود كه دور دانه‌هاي ماسه،‌ دوغابي از خاك رس درست شود و سيمان نتواند به خوبي به آن بچسبد. وجود مواد آلي نيز سبب گیرایی کندتر ملات مي‌شود. براي ساخت ملات مي‌توان از سيمان پرتلند معمولي استفاده كرد. توجه به تاريخ توليد و تازه بودن سيمان نقش مهمي در افزايش استحكام ديوار دارد.

 • شرایط حمل و نگهداری کارگاهی:

براي آگاهي از شرايط حمل سيمان به قسمت شرايط حمل در قسمت فوم بتن مراجعه شود.

شرايط نگهداري سيمان بايد مطابق مطالب ذكر شده در قسمت فوم بتن باشد.

 

Gary 1-1. Gary 1-2.

شکل ۱. قالب زدن آجر گری

Gary 2-1. Gary 2-3. Gary 2-2.

شکل ۲. نمایی از کوره آجرپزی و چیدمان آجرهای آماده شده

Gary 3-1. Gary 3-2.

شکل ۳. نمونه‌ای از دیوارچینی با آجر سفال

Gary 4-1. Gary 4-2.

شکل ۴. نمونه‌ای از دیوارچینی با آجر گری

۱-۲-۵. نحوه اجرای کلی:

مصرف آجرهاي ترك‌دار و كج و معوج به شرط آنكه انحناي آنها از ۵ ميليمتر بيشتر نباشد و مشروط به اينكه تعداد آنها از ۲۰% كل آجرها بيشتر نشود، در پشت كار بلامانع است. مصرف تكه آجر شامل سه قد (سه چهارم) نيمه (يك دوم) چارك (يك ششم) و كلوك (پاره آجر) در قسمتهاي دروني و پشت كار و در مكانهايي كه مصرف آجر سالم مقدور نيست مجاز است. مصرف آجرهاي كهنه در صورتي كه مطابق مشخصات بوده و كاملاً تميز شده باشد، مانعي ندارد ولي بهتر است كه به همراه آجرهاي نو مصرف شود. ديوار چيني بايد كاملاً قائم و شاقولي بوده و امتداد رج‌ها كاملاً افقي باشد. همچنين بندهاي قائم، يك رج در ميان دقيقاً در مقابل هم قرار گرفته و شاقولي باشد. ضخامت اين بندها نباید كمتر از ۱۰ ميليمتر و بيشتر از ۱۲ ميليمتر باشد. آجر چيني بايد با رعايت اصول صورت پذيرد به نحوي كه قفل و بست كامل بين آجرها ايجاد شود. در تقاطع‌های دو دیوار اصطلاحاً باید هشت‌گیر شوند، یعنی نصف طول آجر، یک رج در میان در داخل ضخامت دیوار دیگر قرار گیرد. قبل از اجراي آجر چيني و با توجه به شرايط آب و هوايي بايستي به مدت ۶۰ دقيقه آجرها در آب خيسانده شوند (زنجاب شوند). در صورتي كه ديوار روي زمين احداث مي‌گردد، بايد قبل از اجراي ديوار پي مناسب براي آن احداث شود كه اين پي مي‌تواند پي نواري با استفاده از شفته يا بتن باشد. ابعاد اين پي بستگي به وزن ديوار دارد و بايد محاسبه شود. سپس بايد كرسي چيني انجام شود. نقش عمده كرسي چيني تامين سطح اتكاي بيشتر براي ديوار و تامين ارتفاع تا رقوم کف‌سازی مي‌باشد. عرض كرسي چيني بايد حداقل نيم آجر از ديوار بالاي آن بيشتر اختيار شود و محور كرسي چيني حتي‌الامكان بر محور ديوار منطبق باشد. سپس روي كرسي چيني عايق رطوبتي نظير ايزوگام يا قيرگوني و … اجرا مي‌شود و سپس ديوار اصلي بر روي آن چيده مي‌شود. در صورتي كه طول آزاد ديوار زياد باشد لازم است كه هر ۵ متر يك ستون آجري اجرا گردد تا مقاومت ديوار در برابر واژگوني افزايش يابد. در صورتي كه ارتفاع ديوار بيشتر از ۲ متر باشد بايد فاصله بين اين ستون‌های آجري كاهش يابد. معمولاً ديوارهاي آجري در ضخامت‌هاي ۵ (تیغه)، ۱۰ (نیم آجره)، ۲۰ (یک آجره) و ۳۵ (یک و نیم آجره) سانتي‌متري چيده مي‌شود. استفاده از آجر گري براي ديوار چيني در طبقات به دليل وزن آن ممنوع است و بايد از آجر سفال يا انواع بلوك‌ها استفاده شود. همچنين جهت ضربي استفاده از آجر گري ممنوع مي‌باشد. در صورتي كه ديوار باربر باشد، حداقل ضخامت آن ۲۰ سانتي‌متر است.

در صورتي كه ديوار چيني در مجاورت ستون‌های فلزي يا بتني انجام گيرد بايد ديوار به نحو مناسبي توسط شاخك به ستون‌ها متصل شود كه جزئيات آن در فصل دهم نشريه ۵۵ توضيح داده شده است. نعل درگاهها (بالاي پنجره و دربها) بايد بر اساس جزئيات مندرج در نقشه‌هاي اجرايي و با طول گيرداري كامل ساخته شوند. چنانچه نعل درگاه با يك تير آهن ساخته مي‌شود طول گيرداري نبايد از ۲۵ سانتي‌متر كمتر باشد. براي نصب اين قبيل نعل درگاه‌ها توصيه مي‌شود از زير سري بتني يا صفحه‌هاي فولادي استفاده شود. در صورتي كه عرض ديوار از نيمه آجر ۱۰ سانتي‌متر بيشتر باشد نعل درگاه از دو تير آهن موازي ساخته مي‌شود كه در هر ۵۰ سانتي‌متر به وسيله دو عدد ميل مهار در بالا و پايين به يكديگر بسته مي‌شود. براي تامين ايمني ساختمان در مقابل زلزله رعايت استاندارد ۲۸۰۰ الزامي است و ساختمان‌هاي آجري در نقاط زلزله‌خيز بايد مطابق فصل دهم نشريه ۵۵ كلاف‌بندي شود.

- ﻻﺭﻳـﺰ: ﺩﺭ ﻣﻮﺍﻗﻌﻰ ﻛﻪ ﻧﺘﻮﺍﻥ ﺩﻳﻮﺍﺭﻯ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻋـﻠﺖ ﺯﻳﺎﺩ ﺑﻮﺩﻥ ﻃﻮﻝ ﺁﻥ ﺩﺭ ﻳﻚ ﻣﺮﺣﻠﻪ ﺳﺎﺧﺖ، ﺁﻥ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺩﻭ ﻳﺎ ﭼﻨﺪ ﻣﺮﺣﻠﻪ ﻣﻰ‌ﭼﻴﻨﻨﺪ. ﺑـﺮﺍﻯ ﺳﻬﻮﻟﺖ ﻛﺎﺭ ﺍﺑﺘﺪﺍ ﻗﺴﻤﺘﻰ ﺍﺯ ﺩﻳﻮﺍﺭ ﺭﺍ ﭼﻴﺪﻩ ﻭ ﺍﻧﺘﻬﺎﻯ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﻻﺭﻳـﺰ (ﭘـﻠﻪ‌ﺍﻯ) ﺩﺭ ﻣﻰ‌ﺁﻭﺭﻧﺪ. ﭘﺲ ﺍﺯ ﭘﺎﻳﺎﻥ ﺍﻳﻦ مرحله، ﻣﺮﺣﻠﻪ ﺩﻭﻡ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺍﻧﺘﻬﺎﻯ ﻻﺭﻳﺰ ﺷﺪﻩ، ﺷﺮﻭﻉ ﻭ ﺍﺩﺍﻣﻪ ﻣﻰ‌ﺩﻫﻨﺪ ﻭ ﺍﻳﻦ ﻋﻤﻞ ﻣﻤﻜﻦ ﺍﺳـﺖ ﺩﺭ ﺑﻌﻀﻰ ﻣـﻮﺍﻗﻊ ﺑـﺴﺘﻪ ﺑـﻪ ﻃﻮﻝ ﺩﻳﻮﺍﺭ ﭼﻨﺪﻳﻦ ﺑﺎﺭ ﺗﻜﺮﺍﺭ ﮔﺮﺩﺩ.

Gary 5.

ﻻﺑﻨﺪ: ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺗﻰ ﻛﻪ ﻗﺼﺪ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ ﺩﺭ ﺁﻳﻨﺪﻩ ﺩﻳﻮﺍﺭ ﺩﻳﮕﺮﻯ ﻋﻤﻮﺩ ﺑﺮ ﺩﻳﻮﺍﺭ ﺍﺻﻠﻰ ﺑﻨﺎﻳﻰ ﻣﺘﺼﻞ ﻭ ﻳﺎ ﻃﻮﻳﻞ ﻧﻤﺎﻳﻨﺪ، ﺑﺎﻳﺴﺘـﻰ ﺩﻳـﻮﺍﺭ ﺍﺻﻠﻰ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻣﺤﻞ ﺍﺗﺼﺎﻝ ﺑـﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﻻﺑﻨـﺪ ﺩﺭﺁﻭﺭﻧﺪ. ﻣﻄﺎﺑﻖ ﺷﻜﻞ ﺩﺭ ﻻﺑﻨـﺪ ﺑﺮ ﺧﻼﻑ ﻻﺭﻳـﺰ ﻣﺤـﻞ ﺍﺗﺼﺎﻝ ﺩﻭ ﺩﻳـﻮﺍﺭ ﺍﺯ ﻣﻼﺕ ﺧﻮﺏ ﭘﺮ ﻧﻤﻰ‌ﺷﻮﺩ ﻭ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﺩﺭﺯﻫﺎﻯ ﺗﺮﻙ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺑﺎﻗﻰ ﻣﻰﻣﺎﻧﺪ ﻛﻪ ﻣﻨﺠﺮ ﺑﻪ ﺿﻌﻒ ﺩﻳﻮﺍﺭ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺍﺯ ﺍﺳﺘﺤﻜﺎﻡ ﺩﻳﻮﺍﺭ ﻣﻰ‌کاهد (شکل ۶).

Gary 6.

شکل ۶. نمایی از دیوارچینی به صورت لابند

۱-۲-۶. پرسنل و مدت زمان اجرا:

با توجه به حجم كار و سرعت مورد نياز مي‌توان تعداد پرسنل را كم يا زياد كرد ولي براي اجراي يك ديوار حداقل دو نفر (يك استادكار و يك كارگر) مورد نياز است. توان اجرایی معمول در واحد زمان، بستگی به ضخامت و محل اجرای دیوار دارد.

۱-۲-۷. دستگاه‌های مورد نیاز برای اجرا:

برای اجرای این نوع دیوار، نياز به دستگاه خاصي نيست ولي به ابزارهايي مانند كمچه، شاقول، ريسمان‌كار، تيشه بنايي و … نياز مي‌باشد.

۱-۲-۸. هزینه‌ها:

۱-۲-۸-۱. هزینه مواد، مصالح و حمل در واحد معمول:

در حال حاضر قيمت آجرگري حدود هر عدد ۶۰۰ ريال مي‌باشد.

۱-۲-۸-۲. دستمزد پرسنل اجرایی:

دستمزد پرسنل اجرایی بستگي به ضخامت، ارتفاع و محل اجراي ديوار دارد. ولي در شرايط معمول برای ديوار ۱۰ سانتي‌متري هر متر مربع ۶۰/۰۰۰ ريال؛ ديوار ۲۰ سانتي‌متري هر متر مربع ۱۰۰/۰۰۰ ريال و ديوار ۳۵ سانتي‌متري هر متر مربع ۱۲۰/۰۰۰ريال مي‌باشد.

۱-۲-۸-۳. هزینه‌های جانبی:

در صورتي كه ارتفاع ديوار بيشتر از ۳ متر باشد نياز به بستن داربست مي‌باشد که به عنوان هزینه جانبی به هزینه‌های بالا افزوده می‌شود.

۱-۲-۹. شرایط جوی مناسب:

آجركاري در درجه حرارت كمتر از ۵ درجه سانتي‌گراد مجاز نيست، ‌در شرايط آب و هوايي سرد، ديوارهاي تازه چيده شده بايد با پوشاندن و گرم كردن محافظت شوند و در صورت لزوم با نظر مهندس ناظر از ضد يخ استفاده شود.

۱-۲-۱۰. شرایط نگهداری پس از اجرا:

در شرايط متعارف بايد حداقل ۳ روز، ديوار مرطوب نگه‌داشته شود. همچنين بايد پوشينه‌هاي مراقبتي ديوار چيني را از تابش مستقيم نور خورشيد، حرارت زياد و وزش باد شديد براي جلوگيري از تبخير سريع آب ملات و در هواي سرد براي جلوگيري از يخ‌زدن‌هاي احتمالي محافظت نمود.

۱-۲-۱۱. توالی اجرا:

بهترين زمان براي اجراي ديوار چيني پس از پايان عمليات بتن‌ريزي سقف‌ها مي‌باشد. بهتر است حداقل بتن سقف مقاومت ۷ روزه خود را كسب كرده باشد و سپس ديوار چيني انجام شود.

۱-۲-۱۲. کنترل کیفی و فاکتورهای تعیین کننده:

۱-۲-۱۲-۱. اجرای صحیح:

برای اجرای صحیح و کاملاً مطلوب، باید موارد زیر انجام شود:

- ديوار شاقول باشد.

- مرطوب نگه‌داشتن ديوار پس از اجرا رعايت گرديده باشد تا آجرها كاملاً سفت گردند.

- شيارزني ديوار جهت تاسيسات با دستگاه شيارزن انجام شده باشد.

- همچنين بندهاي قائم، يك رج در ميان دقيقاً در مقابل هم قرار گرفته و شاقولي باشد. ضخامت بند آجرها بايد طبق نقشه‌هاي اجرايي باشد.

- هشت‌گير كردن ديوارها در محل اتصال دو ديوار به هم رعايت شده باشد.

- در محل اتصال ديوارها به ستون‌ها شاخك مناسب نصب شده باشد.

- در صورتي كه طول ديوار زياد باشد وال‌پست‌هاي مناسب براي آن در نظر گفته شده باشد.

- در اطراف پنجره‌ها وال‌پست مناسب اجرا گردد.

۱-۲-۱۲-۲. اجرای اشتباه:

- ديوار شاقول نباشد زیرا باعث افزايش مصالح مصرفي در پوشش داخلي و خارجي ديوار و در نهايت باعث سنگين‌شدن ساختمان و افزايش هزينه‌ها مي‌گردد.

- عدم اجراي وال‌پست‌ها كه باعث مي‌شود در اثر ضربه و يا زلزله ديوار به راحتي فرو بريزد.

- عدم قفل و بست ديوارها در محل‌هاي تلاقي با يكديگر كه سبب ايجاد ترك در نازك‌كاري مي‌گردد.

۱-۲-۱۳. قراردادها، ضمانت‌های لازم و حدود تخفیف:

فرمت قرارداد به طور كلي شامل مشخصات كارفرما، پيمانكار و آدرس قانوني آن و شماره تماس، مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت، مدت قرارداد، شرايط فسخ قرارداد، حل اختلاف و ضمانت اجراي كار، ايمني و … كه در مورد فوم بتن با توجه به اجراي سريع آن معمولاً پرداخت پس از انجام كار و با كسر ۱۰% درصد حُسن انجام كار صورت مي‌پذيرد و حدود تخفيف ۱۰ % مي‌باشد.