1-1.

مجموعه ساختمانی بدینگتون با انرژی صفر (Bedzed: Beddington Zero Energy Development):

این مجموعه که یک محدوده مسکونی در انگلستان است در هاکبریج (Hackbridge) لندن واقع شده است و اولین و وسیع‌ترین مجموعه اقتصادی خنثی در انگلستان می‌باشد که شامل ۸۲ خانه مسکونی، ۱۶۰۰ متر مربع فضای کاری، یک سالن چند منظوره، یک فروشگاه در سایت، کافه تریا و مرکز بهداشت و سلامت و مرکز ویژه مراقبت از کودکان می‌باشد.

این پروژه در سال ۱۹۹۸ شروع شده و در سال ۲۰۰۱ کامل گشت و بهره‌برداری از آن از سال ۲۰۰۲ شروع شد. این مجموعه انرژی خود را از منابع انرژی تجدیدپذیر بدست آورده و هیچ کربن خالصی را به اتمسفر منشر نمی‌کند. یک سوم خانه‌ها به واحدهای اجاره‌ای برای افراد با درآمد کم اختصاص داده شده و دو سوم دیگر برای مالکیت یکجا و همچنین مالکیت سهامی (اجاره به شرط تملیک) در نظر گرفته شده است. ترکیب محل کار با سکونت باعث شده که ساکنین این مجموعه در نزدیکی زندگی خود کار کرده و در نتیجه مشکلات حمل و نقل، آلودگی‌های مربوطه و صرف هزینه رفت و آمد را نداشته باشند. حداکثر تراکم در نظر گرفته شده، ۵۰ واحد مسکونی در هر هکتار، بیش از ۴۰۰۰ مترمربع فضای سبز در هر هکتار می‌باشد. هدف از طراحی این مجموعه عبارت است از:

عدم استفاده از سوخت‌های فسیلی، ۵۰ درصد کاهش انرژی مصرفی برای حمل و نقل، ۶۰ درصد کاهش انرژی خانگی در مقایسه با سایر خانه‌ها در انگلستان، کاهش احتیاجات انرژی گرمایی، استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر، ۳۰ درصد کاهش در مصرف آب، کاهش پسماند و تشویق بازیافت، استفاده از مصالح ساختاری تولیدکننده‌های محلی شامل آجر و فولاد بازیافتی و بتن (در شعاع کمتر از ۶۰ کیلومتر)، تولید منابع محلی (شبکه کشاورزی برای غذای محلی)، توسعه تنوع زیستی در محیط طبیعی.

در این مجموعه در حدود ۷۷۷ مترمربع فضا به نصب پنل‌های خورشیدی اختصاص داده شده است. شکل‌های ۱ تا ۶ بخشهایی از داخل و بیرون این مجموعه ساختمانی را نشان می‌دهد که تمام انرژی مورد نیاز خود را تأمین نموده و دوستدار محیط زیست است.

 

Reference:l

 

http://en.wikipedia.org/wiki/BedZED

www.bioregional.com/bedzed

www.energysavingsecrets.co.ukinhabitat.com

www.solaripedia.com

www.zedfactory.com

eau.sagepub.com

1-1. 1-2.

شکل ۱. نمایی از مقطع و پلان مجموعه بدینگتون در انگلستان

2-1. 2-2.

شکل ۲. دو نمای مختلف از مجموعه ساختمانی انرژی صفر بدینگتون

3-1. OLYMPUS DIGITAL CAMERA

شکل ۳. برای هر هکتار از این مجموعه، بیش از ۴۰۰۰ متر مربع فضای سبز در نظر گرفته شده است

4-1. 4-2.

شکل ۴. نمایی از بیرون مجموعه بدینگتون و همچنین نمایی از کلاهک‌های بادی و پنل‌های خورشیدی در روی بام ساختمان‌ها

5.

شکل ۵. نمایی از قسمتهای مسکونی مجموعه بدینگتون

6-1. 6-2.

شکل ۶. مقطع شماتیک از نحوه تبادل گرمایی و تهویه در داخل ساختمان و نیز پل‌های ارتباطی که بین ساختمان‌ها ایجاد شده است 

10+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar
تعداد بازدید: 3,743