Kansai International Airport 1.

فرودگاه بین المللی کانسائی (Kansai International Airport):

فرودگاه بین‌المللی کانسایی، یک فرودگاه همگانی باربری با کد یاتا KIX است که یک باند فرود آسفالتی بتنی دارد و طول باند آن ۳۵۰۰ متر است. این فرودگاه در شهر اوساکا در کشور ژاپن قرار دارد . این فرودگاه چه از لحاظ معماری و چه از لحاظ قرار گرفتن در دل اقیانوس، در نوع خود بی‌نظیر است. فرودگاه کانسایی یکی از بزرگترین فرودگاه‌های قاره آسیاست و تقریباً به همه جای دنیا پروازهایی را به صورت روزانه انجام می‌دهد. نزدیک به ۱۴ میلیون نفر سالانه از این فرودگاه استفاده می‌کنند.

Kansai International Airport 1.

شکل ۱. نمایی از فاصله بالا از فرودگاه بین المللی کانسائی ژاپن

 پلی به طول ۲/۵ کیلومتر با ۶ مسیر مخصوص عبور اتومبیل و یک مسیر مخصوص قطار مسافربری، این فرودگاه را که در اصل یک جزیره ۵۰۴ هکتاری است، به شهر ساحلی «کوبه» ژاپن متصل می‌کند.

البته این پل تنها مسیر دسترسی به فرودگاه بین المللی کانسایی نیست و مسافران به وسیله کشتیهای تندرو از کوبه (نزدیک‌ترین شهر ساحلی ژاپن) در مدت زمان کمتر از ۳۰ دقیقه و از دورترین شهر ساحلی ژاپن یعنی «تاکوشیما» در مدت زمان ۸۰ دقیقه به این فرودگاه (که روزانه بیش از یکصد هزار مسافر را جابه جا می‌کند) دسترسی پیدا می‌کنند.

Kansai International Airport 2-1. Kansai International Airport 2-2.

شکل ۲. نمایی از مسیر اتصال فرودگاه به شهر مجاور. این پل یکی از بزرگترین پل‌های آبی در جهان محسوب می‌شود.

Kansai International Airport 3-1. Kansai International Airport 3-2.

شکل ۳. علاوه بر پل ارتباطی فرودگاه با شهر ساحلی، قطار مسافربری کار جابجایی مسافر را به فرودگاه انجام می‌‌دهد.

عملیات اجرایی این فرودگاه که طرح آن در سال ۱۹۸۷ به وسیله «رنزو پیانو» معمار برجسته ایتالیایی ارائه شد، در سال ۱۹۹۵ با تلاش بیش از شش هزار نفر به اتمام رسید و به وسیله امپراتور ژاپن افتتاح شد و اکنون مجهز به چنان امکانات پیشرفته‌ای شده است که نمونه آن در هیچ فرودگاه دیگری در جهان وجود ندارد.

Kansai International Airport 4-1. Kansai International Airport 4-2.

شکل ۴. نمایی از فرودگاه کانسائی در طی مراحل ساخت و تکمیل که در سال ۱۹۹۵ ساخت آن به اتمام رسید.

Kansai International Airport 5-1. Kansai Airport Says GPIF A 'Strong' Candidate For Concession Deal

شکل ۵. نمایی از باند فرودگاه کانسائی در هنگام شب

پس از عبور از پل ورودی به فرودگاه به طول ۳/۵ کیلومترکه یکی از بزرگترین پلهای آبی در جهان هم محسوب می‌شود، به فرودگاهی می‌رسیم که بر روی یک جزیره مصنوعی آرمیده است: جزیره‌ای که فقط عملیات خاکریزی آن به وسیله شناورهای عظیم حامل میلیونها تن شن و ماسه، نزدیک به سه سال طول کشیده است.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

شکل ۶. عملیات خاکریزی توسط شناورهای عظیم که نزدیک به سه سال طول کشیده است.

درون ساختمان فرودگاه با وجود حداقل ۱۰ هزار مسافر که به طور مداوم در حال ورود و خروج از ساختمان هستند، همواره هوای تمیزی در جریان است و دلیل آن هم وجود سامانه تهویه استثنایی ساختمان است که به سقف غول پیکر ساختمان متصل است. این سقف که به شکل قوسی طراحی شده و ۹۰ هزار متر مربع مساحت آن است، با بررسیها و آزمایشهای فراوان در کارگاه معماری «رنزو پیانو» و با همکاری مهندسان مکانیک ژاپنی و با استفاده از کمترین تجهیزات مکانیکی طراحی و تولید شده است.

Kansai International Airport 7-1. Kansai International Airport 7-2.

شکل ۷. نمایی از فضای داخلی فرودگاه با ورود و خروج بیش از حداقل ۱۰ هزار مسافر، به دلیل تهویه استثنایی ساختمان، بسیار تمیز است.

SONY DSC SONY DSC

 شکل ۸. سازه اصلی فرودگاه از سیستم بسیار هوشمندی برخوردار است که در برابر زلزله‌های ۹ ریشتری نیز مقاومت می‌کند.

ENGELHORNTerminal 1A-Plus, Eb. 3, Nonschengen,Flughafen Frankfurt Kansai International Airport 9-2.

شکل ۹. نمایی از فروشگاه‌ها و قسمتهای داخلی فرودگاه

 سازه اصلی این فرودگاه ۱۸ میلیارد دلاری که جزیره زیر پای خود را به زانو درآورده است، از یک سیستم هوشمند بسیار پیشرفته برخوردار است و در برابر زلزله های ۹ ریشتری هم به راحتی مقاومت می کند.

Kansai International Airport 10-1. Kansai International Airport 10-2.

 شکل ۱۰. نمایی از محوطه باند فرودگاه کانسائی ژاپن

کارشناسان تخمین زده‌اند که این جزیره مصنوعی هر ۵۰ سال، ۱۱ متر نشست می کند که البته این مشکل هم به وسیله طراحان فرودگاه برطرف شده است، زیرا اولین و کوچکترین لغزش ناشی از این نشستها، به وسیله حسگرهایی که روی تمامی ۱۱۰۰ ستون فرودگاه نصب شده‌اند، به مرکز کنترل مربوطه ارسال می‌شود و در این صورت ستونهایی که مانند ستون برج کنترل فرودگاه، سوار بر برجکهای هیدرولیک اتوماتیک هستند، بلافاصله و به سرعت ستون را به تراز قبلی و به وضعیت گذشته برمی گردانند. در مورد دیگر ستونها هم گروههای متخصص مستقر در بخش نگهداری فرودگاه با استفاده از جکهای هیدرولیکی، ستونهایی را که در اثر نشست تغییر اندکی کرده اند، بلند کرده و به وسیله ورقه‌های فولادی که با ضخامتهای مختلفی در اختیار دارند، ستون را به بخش هم تراز با دیگر ستونهای این ساختمان باز می‌گردانند.

Kansai International Airport 11-1. Kansai International Airport 11-2.

شکل ۱۱. سازه‌های این فرودگاه بسیار مستحکم و مقاوم ساخته شده و توسط سیستم‌های هوشمند از نظر مقدار نشست کنترل می‌گردند.

3+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar
تعداد بازدید: 1,215